
Aegviidus olid kodukohvikud avatud möödunud laupäeval-pühapäeval, kolmas kohvikutepäev on tuleval pühapäeval.
Kohvikutepäevad toimuvad Aegviidus kuuendat korda. Neljal aastal oli eestvedaja rahvamaja toonane juhataja Virge Palmsalu, möödunud aastal võttis peakorraldamise enda kanda MTÜ Ajaleidja. Siis viidi kohvikutepäevad läbi kolmel järjestikusel pühapäeval, et ka tegijail endil oleks võimalik teisi kohvikuid külastada.
Sel aastal oli põhikorraldaja taas rahvamaja, kuid kohvikutepäevi on kolm nagu mullugi. Rahvamaja juhataja Birgit Pihlamäe ütles, et kohvikupidajaid otsima ei pidanud, huvilisi oli palju.
Laupäeval oli lahti 5 kohvikut, pühapäeval 9, tuleval pühapäeval on 8. Enamasti on igal päeval avatud erinevad kohvikud, vaid mõni tegutseb kahel või kõigil kolmel päeval. Sõnumitooja jõudis pühapäeval tutvuda 7 kodukohvikuga.
Kodused leivad Pillapalust
Aegviidu rahvamaja ees oli avatud Pillapalu küla Muru talu Leivalett, kus müüdi kodus küpsetatud leivapätse. Pereema Kersti Kaasik selgitas, et otsis aastaid juuretisega tehtud täisteraleiba ning kuna ei leidnud, hakkas ise tegema.
„Enam leiba poest ei osta, küpsetan ise, sest mulle väga meeldib see leib. Teen umbes korra nädalas kolm tükki korraga, kui oma perest üle jääb, kingime ära. Kohvikutepäevale tulime ka eelkõige sellepärast, et kui on veel keegi, kellele selline leib maitseb, siis teab, et peab ise tegema. Tööl käies ei pruugi muidugi jõuda, sellepärast kasutangi praegu aega, mil olen lastega kodune. Kuna koduahjus saab korraga vähe leiba teha, oleme siin kolmel päeval, et kõigile soovijaile jätkuks,“ rääkis Kersti Kaasik.
Laupäeval ärkas ta varahommikul kell viis, et koduahjus 12 pätsi valmis küpsetada, õhtul valmistas järgmise päeva leibasid kella kaheni öösel. Leivaleti taga olid müüjatena ametis peagi 13aastaseks saav Eudor ja kümnene Anastasia Eunika, kes lisaks ema küpsetatud leivale pakkusid külastajaile ka omatehtud küüslauguleibasid ja kasemahla.
Maasool ja Mullid
Aegviidu kooli õpetajate kohvikus Maasool küpsetas direktor Tiina Steinberg ka tänavu kohapeal pannkooke, õpetajad müüsid salatit, soolaseid ja magusaid suupisteid ning kooke.
„Meil on kokkulepe – kes koolis aasta jooksul kohvi tahavad juua, on siin kohal, kohvikutulu läheb kohvirahaks,“ selgitas direktor.
Õpetajad lisasid, et omavahel ei lepitud kokku, mida keegi valmistab, igaüks tegi mõnd oma firmarooga.
Kui neljatunnine kohvikupäev oli enam-vähem poole peal, oli rahvast käinud nii palju, et suur osa heast-paremast hakkas otsa saama.
„Oasalatit oli umbes viis liitrit, seda veel jagub ning pannkoogitainast saan vajadusel juurde teha,“ ütles Tiina Steinberg.
Kuna ilm oli ilus ja palju külastajaid tuli kohvikusse jalgrattaga, muigas ta, et tuleval aastal võiks avada drive-in kohviku, kus ratturid saavad sõidu pealt teenindatud.
Koolimaja vastas, Aegviidu vana postijaama ees avatud kohviku Mullid peamine müügiartikkel oli suupistete kõrval kodustest mahladest-siirupitest valmistatud limonaad. Valikus olid ebaküdoonia, kreegi, õuna-piparmündi ja rabarberi jääkülmad joogid.
„Kuna soetasime paar kuud tagasi endale mullimasina ja armusime sellesse, oleks olnud kurb, kui ei saaks seda teistele pakkuda,“ jutustas kohviku juht Andero Raava.
Kui eelmisel aastal oli tema ema Kristi Raava lisaks oma kodukohvikule ka Aegviidu kohvikutepäevade peakorraldaja, siis sel aastal nimetas ta end kodus pigem abitööjõuks ning näitas külastajaile oma loodus- ja loomateraapiakeskuse kanu. Kohvikutepäeva põhitegijad olid pere kolm last. Tellimusi vastu võtnud peretütar Helena Raava rääkis, et vanem vend Andero soovis katsetada, kas saab kodukohviku organiseerimisega hakkama.
Kristi Raava sõnul andis kodukohvikupäev noortele väga hea ettevõtluse koolituse: „Andero koostas arvutis eelarve, külmiku peal oli nimekiri ja iga asja taga nimi, kes selle eest peab vastutama, poes käidi nimekiri peos.“
Andero Raava lisas, et koos tegutsemine tekitas pereettevõtte tunde.

Fantaasia- ja käsitöökohvikud
Kase tänava ääres avatud kohvikus Fantaasia müüsid Triinu Fross ja Jane-Ly Miil seljankat ning laias valikus ahjusooje saiu ja pirukaid.
„Rahvast käib lainetena – vahepeal on korraga väga palju, seejärel jälle on liiga rahulik,“ sõnas Triinu Fross.
Aeg-ajalt käis köögis varahommikul kella viiest askeldanud Birgit Rool vaatamas, kas midagi on vaja juurde.
„Inimesed ju söövad ja naudivad,“ põhjendas ta selle suve ühe kõige palavama ilmaga kuuma pliidi ees tegutsemist.
Kõige menukamaks osutusid fritüüris küpsetatud lihapirukad, ka pitsasaiakesed kukeseentega said ruttu otsa ning tuli juurde teha.
Tuleval pühapäeval panevad Fantaasia-kohviku tegijad oma rohelise telgi üles teisele poole raudteed Piibe maantee äärde Triinu Frossi vanaema koduaeda.
Papli tänaval avas teist aastat üheks päevaks uksed kohvik KaReNa, mida pidasid sõbrannad Katrin Tsupina, Reelika Tarbe ja Anastasia Malkova. Sel aastal müüdi lisaks omavalmistatud küpsetistele ka käsitööd – Anastasia Malkova heegeldatud nukke, mis olid karpides koos Katrin Tsupina joonistatud piltidega.
Tüdrukud märkisid, et tänavu oli külastajaid eelmisest aastast vähem: „Panime küll tänava otstesse oma kohviku viidad, aga Aegviitu sissesõitjate jaoks võiksid tee ääre olla suured sildid, et tulge meie kohvikutesse.“
Samuti Piibe maantee ääres, kaupluse vastas koduhoovis oli avatud Käsitöökohvik, kus perenaine Mella Tammjärv müüs oma käsitööd – heegeldatud loomakesi. Tema õetütar Evelin Paimets koos kaasa Ermo Lutsuga pakkusid kohvikus kooke-pirukaid, naturaalseid kuivatatud marjarulle, hapukurki, 9aastane Elisabeth suhkruvatti. Magusa peale on hapukurgi soov väga suur, väga popid olid ka puravikupirukad, kinnitasid möödunud nädalal kahel päeval avatud olnud kohviku pidajad.
Evelin Paimets jutustas, et varem on käinud Aegviidu kohvikupäeval külastajana, sel aastal otsustati ka ise kohvik avada: „Kõik sai alguse sellest, et tädi Mella hakkas kevadel käsitööloomakesi tegema. Kuna tütrel on äri õppimiseks suhkruvatimasin, mõtlesime, et võiks need inimesteni viia. Läks väga hästi. Rohkem käis kohalikku rahvast, aga ka palju võõraid.“
Käsitöökohvikupidajad, kes olid ettevalmistusi hakanud tegema uneajast, nagu ka mitmed teised kohvikutepäeval osalejad, arvasid, et järgmisel aastal võiks iga kodukohvik ise valida, mis kell uksed avab ja mis kellani tegutseb, siis ei ole tegijail nii suurt tempot peal, kohvikud on avatud pikema aja vältel ning külastajad saavad kohapeal rahulikult aega veeta, ei pea ühest kohast teise tormama.
Pidu suitsukala ja bändidega
Kõige kauem oli pühapäeval avatud Pärna tänava äärne kolmandat aastat üheks päevaks avatud kohvik Kala&Kook. Kohviku perenaine Tiina Lõugas pakkus alates südapäevast kartuliputru ning suures valikus kooke-küpsetisi, peremees Jaanus Tüli suitsetas kohapeal rääbiseid.
„Eelmisest aastast on nii positiivne tagasiside, et motiveeris ka tänavu tegema. Kui oled neli tundi rääbistega mässanud, siis mõtled küll, et viimane kord, aga see tunne läheb üle, kui saad head tagasisidet. Ostsin tänavu 20 kilo värsket kala, 15 müüme kohvikus, viis annan bändimeestele,“ sõnas ta.
Mitme bändi trummimees oli kohvikutepäevale tänavu koos endaga esinema kutsunud ansamblid Printshop koos solisti Kristiina Sandra Saumanniga, The IceBreakes, milles laulsid Sulev Müürsepp ehk artistinimega Sulliwan ja Andrus Uuspõld ning Poss, mille solist on Arlet Palmiste. Esimene bänd tuli „lavale“ ehk tänava äärde püstitatud telki pärastlõunal kella nelja ajal, kui ülejäänud kohvikud selleks korraks uksed sulgesid. Publik kuulas-tantsis tänaval.
„Mõtlesime juba eelmisel aastal, et ehk oleks õigem kolida kõlakoja parki, aga see on logistiliselt kehv, sest Jaanus peab lisaks esinemisele samal ajal ka kala suitsetama,“ ütles Tiina Lõugas.