101-aastane Leesi pood sulges uksed

3541

Leesi pood töötas suvekuudel igal päeval õhtul kella 21ni. Möödunud laupäeval andis LEA RUUS viimasele ostjale kauba kätte kella 20 ajal, siis pandi uks kinni. Nüüd on kogu Juminda poolsaar kaupluseta.
Kuusalu valda on veel jäänud 2 külapoodi, Kõnnu ja Viinistu – teised kauplused on alevikes.

Üle 14 aasta Leesi kaupluse juhataja ametit pidanud Lea Ruus rõhutab: „Me ei lähe pankrotti, vaid sulgeme poe. Meie jaoks on see oluline vahe. Kauplust pidanud OÜ Arlepo jääb. Kui on tahet ja võimalust, saame poe taas avada.”

Tema abikaasa, OÜ Arlepo omanik Are Ruus lisab: „Kõigepealt on vaja poeruumides kapitaalremont ära teha, hakkame sellega kohe tegelema. Kevadel ütles veterinaar- ja toiduameti kontrollija, et külmkappide all on põrand pehkinud, tuleb vahetada. Kui ta kuulis, et kavatseme uksed sügisest sulgeda, ei hakanud ettekirjutust tegema.”

Mõlemad tõdevad, et Leesi kaupluse kinnipanekust on räägitud mitmel viimasel aastal – talvedel on müük olnud kehv ning kevadeks rahavarud kulutatud. Läbimüük oli varasemast madalam ka eelmisel suvel ning nad on rahul, et otsustasid veel mulluse talve ja selle suve jätkata – aitas madalseisust üle ning teeniti kulutused tagasi.

Ruusid võtsid Leesi kaupluse pidamise omakülamehelt Enn Seenelt üle 1993. aasta jaanipäeva paiku. Esialgu läks kauplemine hästi, tööle võeti appi juhataja õde, tol ajal Tallinnas ärijuhtimist õppinud Tiina Viirna, kes nüüd elab oma perega kauplusehoone teisel korrusel.

Headel aastatel olid kõik kolm täie kohaga kaupluse töötajad ning ametisse kutsuti neljandana veel Tiina Viirna pinginaaber Anneli Linn.

Raskeks hakkas minema siis, kui Kolga-Aabla kala­tsehh suleti. Are Ruus otsis 2000. aastal mujale töökoha. Mullune kehv müügiaasta sundis kulutusi veelgi koomale tõmbama, alates 2008 septembrist töötab Tiina Viirna poole kohaga OÜ Vemus sekretärina ning oktoobrist on Lea Ruus OÜ Estover müügiesindaja.

Seega tuleb ettevõttel praegu koondada üks töötaja – Anneli Linn. Lea Ruus ja Tiina Viirna tõdevad, et on kaupluses küll kogu aeg toimetanud, kuid teise ameti kõrvalt ja poes tehtud töötunde kokku arvestamata.
„Alates esmaspäevast, 31. augustist pole vaja enam poodi kaupa tellida. Meil jääb palju aega üle, hakka või kodus koristama,” muigab Lea Ruus, kuid ütleb samas, et kahju on ja kurb, nende aeg poodi pidada on saanud ümber.

Ta tõdeb, et pisikest kauplust on väga keeruline majandada, toiduainetetööstus küsib kauba eest väikeettevõtjalt palju kallimat hinda kui kauplusteketi omanikelt: „Näiteks pidime maksma tootjale piimaliitri eest 2 krooni rohkem, kui Grossi pood küsis ostjalt lõpphinda. Kohaletoomine maksab, väga palju sõltub kogustest ning see tõstis meie poes kauba hinnad kõrgeks. Aga ostja otsib, kus on odavam. Paljud toovad toidukauba suurtest marketitest. Leesi pood jäi kohaks, kuhu tuldi ostma siis, kui midagi ununes või oli ootamatult otsa saanud.”

Et reedeti viib vallabuss ümbruskonna pensionärid Loksale poodi, siis toidukraamita keegi ei jää. Mure on kolme kohaliku memme pärast, kellel on lapsed linnas. Leesi poe rahvas lubab, et võtab nende käekäigu enda mureks ja tuuakse, mida on vaja.

Loksa vald müüs 100 000 krooniga
Leesil moodustati kohalike kalameeste kaubatarvitajate ühisus 1908. aastal. Seda loetakse Leesi kaupluse asutamis­ajaks, Leesil jõudis pood järjest töötada 101 aastat.

Poehoone omanikuks sai pärast Eesti riigi taasloomist Loksa vald. 2002. aasta kevadel-suvel hakkas OÜ Arlepo taotlema maja endale.

Are Ruus meenutab, et oli vaja teha investeeringuid ning pank ei tahtnud anda võõra hoone korrastamiseks laenu: „Maksime sel ajal vallale renti ning mäletan, rendist pidime maha arvama investeeringukulutused. Mul on meeles, kui arvutasime kulud kokku, selgus, olime 16 aastaks rendi ette maksnud. Volikogu lubas müüa meile poehoone 100 000 krooniga otsustuskorras.”

Tiina Viirna leiab ostu-müügi lepingu – vallavalitsus on müügi otsustanud augustis 2002, lisatud on tingimus, et ettevõte peab poeruumides kauplust pidama või neid poeks võimaldama 7 aastat.

„Tuleb välja, oleme lepingu selles ulatuses täitnud,“ tõdeb Lea Ruus.

Mis edasi saab? Kui ruumid remonditud ja poe või söögikoha pidajat pole leitud, võiks maja alumisest korrusest saada kohalike noorte kogunemiskoht, arvab ta. Rahvamaja asub eemal, kauplus on küla keskel. Kui sinna saada internetiühendus, oleks see noortele sobiv koht.

„Aga täna astusid poodi sisse ühed võõrad inimesed, ütlesid, et otsivad söögikoha jaoks pinda. Nii et ega tea, vaatame, mida aeg toob,” sõnab ta.

Pood on küla süda
Kõnnu külakauplust peab AS Kosu-E, kelle oma on ka Kolga mõisa pood. Ettevõtte nõukogu endine liige Kalle Pipenberg nendib, et Kõnnu kauplus on rohkem heategevuslik projekt: „Mis suvel teenitakse, see talvega ära kulutatakse. Oleme mõelnud kinnipanekust, aga pood on küla süda, kogu elu käib selle ümber. Inimesed tulevad poodi, saavad omavahel suhelda, info liigub poe kaudu.”

Kõnnu kauplust on tema hinnangul võimalik töös hoida vaid tänu sellele, et ettevõttel on ka teine pood ja sisseostetavad kogused suuremad.

Viinistu Rannapood avas uksed 2008 aprillis. Enne pidas Viinistul poodi OÜ Tulisilm OÜle Grenster ehk Jaan Manitskile kuuluvas majas. Kui Tulisilm lõpetas, laiendas Grenster kauplusepinda.

OÜ Grenster tegevjuht Reet Rohumets ütleb, et sulgemisplaane pole. Tänu sellele, et ettevõttel on restoran ja konverentsikeskus, saab kaupa tellida suuremates kogustes ja soodsamalt. Tänavu aprillist alustas poes ka Eesti Posti frantsiisikontor.


Anija ja Raasiku vallas paar külapoodi
Anija vallas on kaks külapoodi – Soodla ja Alavere.
Soodla Kauplus OÜ juhatuse liige Ingvar Kuusik ütleb, et käive on kogu aeg allapoole läinud, kuid tänu Piibe maanteele annab suveaeg käivet, muidu poleks mõtet poodi pidada: „Sügisel ja talvel oli seis nutune, aga suveperiood oli normaalne ja praegu on ilusad ilmad ning seeneaeg, liiklejaid rohkem. Meil õnneks laene ega investeeringuid pole, see teeb majandamise kergemaks.”

Alavere Pood OÜ juhatuse esimees Jaanus Kalev lausub, et lootus on maapoodide kaupluste ketil MTÜ Kodupood, Alavare pood on selle liige olnud paar kuud: „Selle keti abil loodame ellu jääda. MTÜ liikmeid on praegu 33, Harjumaalt 16. Käibelangus ja masu annavad tunda, kardan, et majanduslik põhi on alles ees. Kauplustekett, mille kohta saab infot www.kodupood.ee, annab meile võimaluse allahindlusi kaubelda. Aitab ka see, et Alavere Pood OÜ kuulub ühistule Alvar.” 

Raasiku vallas on samuti kaks külakauplust – Pikavere ja Peningi.
Pikavere kauplus kuulub FIEle Kaido Kirsip. Kaido Kirsip sõnab, et hullemad ajad peaksid olema möödas: „Kevad-talv oli raske. Aga niikaua, kuni on kauplust vaja, me töötame. Olukord on stabiilne. Mitmed kaubatoojad hakkavad ka väiksematele poodidele soodustusi tegema, seega tegutseme edasi.”

Peningi kauplust peab OÜ Asaliin, kuid sealt ei soovitud telefoni teel oma ettevõtte kohta infot anda. Vastati, et läheb normaalselt.

Eelmine artikkelSoodlast leitud mürsk
Järgmine artikkelAS RAJU abiga taastati Joaveskil ja remonditi Nõmmeveskil sild