Vihasoo näitetrupp ja koor tõid lavale laulumängu

2135

AUGUST KITZBERGI „Kosjasõidu” muusikalises lavastuses osaleb Vihasoo 18 lauljat-näitlejat.

Mulki mängib JAAK PÕLDVER, Liisit GERTA ALLEMANN.

Vihasoo lasteaia-algkooli juhataja ja kohaliku kultuuriseltsi üks eestvedajaid Marika Astor sõnas pärast eelmisel neljapäeval, 25. juunil toimunud etendust, et Vihasoo näitering peakski hakkama mängima muusikatükke, siis saaksid nii näitetrupp kui ka koor rakendust.

Vihasoo laulumäng „Kosja­sõit” pakub näiteringi ja segakoori fännidele taas üllatusi – lauljad on pandud näitlema ja tantsima, näitlejad laulma. Sõnaliste osadega astuvad üles koorilauljad Jaak Põldver, Raivo Nurmsalu ja Tarmo Amer. Elu esimese ning samas kandva teatrirolli teeb ansambli VVV liige ja koorilaulja Eve Saidla. Mõni aeg tagasi näitetrupiga liitunud Jana Roopa osutub heaks lauljaks, kes ühe peaosatäitjana suudab võrdväärselt staažikate lauljatega kaasa teha mitmehäälses trios.

Margit Amer Loksalt ütles, et on lavastust näinud kolmel korral, nii peaproovis, esietendusel 13. juunil kui ka möödunud neljapäeval – ning iga korraga läheb paremaks.

Lavastaja Andres Napp tunnistas, et ei osanud „Kosjasõitu” valides arvata, kuivõrd keeruliseks kujuneb näidendi mänguküpseks saamine. Kõige suuremaks probleemiks osutus fonogrammi saatel laulmine – hilined alustamisega sekundi murdosa ja lugu läheb metsa. Kui näitlejaid saadavad muusikud, on võimalik rütmiga veidi oodata või kiirendada, ent CD-plaat seda ei mõista.

Helilooja Juhan Simm on Kitzbergi „Kosjasõidule” loonud 95 aastat tagasi 14 laulu. Nende muusika seadis Vihasoo trupile muusikakooli direktor ja Loksa näitetrupi liige Lauri Metus – kirjutas noodid vastavalt osatäitjate häältele ning mängis saatemuusika klaveril plaadile. Laulud õpetas Vihasoo segakoori dirigent, Vihasoo ja Loksa muusikaõpetaja Gerta Allemann, kes ka ise tükis mängib-laulab-tantsib.

Andres Napp otsustas „Kosjasõidu” kasuks seetõttu, et tänavu täitub Vihasoo näiteringil 85 aastat esimesest lavastusest – 1924. aastal mängiti Võhma seltsimajas August Kitzbergi „Neetud talu”. Kuna see on tõsine tükk, soovis ta lustilisemat lugu. „Kosjasõidu” teksti leidis Kitzbergi valitud teostest. Noote käis küsimas teatri- ja muusikamuuseumis ning selgus, need polnudki kiiresti leitavad, töötajatel oli tegemist, et soovitu üles otsida.

1975. aastal mängis „Kosjasõitu” koos laulude ja tantsudega lavakunstikateedri 7. lend. Paar aastat tagasi tõi tüki lavale Mooste Külateater Virvendus, kus laule saadab lõõtspillimängija.

Trupp laval koos esietenduseks
Kuna osalejaid on palju, ei õnnestunud Vihasoo trupi liikmeid prooviks korraga kokku saada. Täiskoosseisuga mängiti esimest korda esi­etendusel. Siis oli näitlejatel päris tegu, et end massistseenides rahvamaja lavale ära mahutada. Andres Napi sõnul on isegi kutseliste teatrite repertuaaris vähe nii tegelasterohkeid lavastusi.

Proove hakati tegema jaanuaris. Kõigepealt sai Lauri Metus valmis seitse laulu. Need kuulati koos üle ja asuti õppima. Hiljem lisandusid teised lood.

Gerta Allemann jutustas, et koos arutati palju ja ka muudeti. Ühe CD-plaadi murdis Lauri Metus puruks, et see edaspidi kätte ei satuks, ja tegi saatelood teistmoodi.

„Muutsime laule lihtsamaks, lisasime kordusi. Proove tegime gruppidena, koor harjutas koolimajas laule ning näitetrupp õppis tekste. Lõpuks saime rahvamajas kõik kokku. Nüüd on esinemised läinud järjest paremaks. Esi­etendusel arvas üks naine, et laul tuli lindilt ning oli imestunud, kui sai teada, et laulsime otse,” rääkis Gerta Allemann.

Ka tema jaoks oli laulude õpetamine suurem ettevõtmine, kui esialgu mõtles. Proov algas õhtul kell seitse, kuid läks kohale poolteist tundi varem, et endale selgeks teha, mismoodi õpetada.

Lauri Metus jäi etendusel kuulduga rahule ja kiitis esitust – Vihasoo koorilauljad on tugevad tegijad, neist paljud on ka ansambli VVV koosseisus ja sagedased esinejad.

„Kui minema hakkab, on kõik korras.”
Eve Saidla: „Olen balletti tantsinud ja puhkpilliorkestris mänginud, kuid näitemängu pole isegi koolilapsena teinud. Nüüd kästi kooriproovides käia. Kohe ei öeldud, et mulle on roll. Mis viga siis laulda, kui raamat on sõnadega käes, aga kui ilma selleta… Kuid, nagu välja tuleb, kõik asjad saab selgeks õpitud. Kui minema hakkab, on kõik korras.”

Jaak Põldver: „Rahvatantsijana ja koorilauljana olen laval esinenud küll ja küll, sõnalist osa pole teinud. Enne esietendust mõtlesin, et rohkem enam ei mängi. Kuid tundub, et see võib hakata meeldima. Pärast viiendat etendust arvan võib-olla, et võiks veelgi näitemängu teha. Laulusõnu ja teksti õppisin autoga sõites.”

Sten-Erik Tammemäe: „Et laulan, see on poolenisti olukorra sunnil ja poolenisti enda soov. Mõtlesin, et vaatan, kuidas seekord välja tuleb. Algklassides olen kunagi laulnud.”

Andres Napp: „Meie näitlejatele sai öeldud, kui ikka ei taha laulda, siis võib ka teisiti, ütled ilmekalt. Aga juba oli häid üllatusi ning vast tuleb veelgi.”

Vihasoo truppi on kutsutud esinema augustis Kehrasse, Põrgupõhja päevale. Kindlasti on plaan tükki mängida 22. augustil, Vihasoo kultuuriseltsi 85. sünnipäeva tähistamisel. Juulikuuks esialgu esinemisi kokku lepitud pole.

Lavastajal on kavas minna tuleval kevadel „Kosjasõidu” laulumänguga osalema ka külateatrite festivalile.


Vihasoo näiteringi lavastuse „Kosjasõit” osatäitjad
Kutsiku kõrtsinaine – Merle Krüsban, tema tütar Liisi – Gerta Allemann, mulk Mats Mürk – Jaak Põldver, vallavanem Volmer Vomm – Sten-Erik Tammemäe, ajalehe Vaatleja ajakirjanikud: Ööbik – Eve Saidla, Kägu – Aili Raudla ja Lõoke – Jana Roopa, metsavaht Rästas – Meelis Allemann, tüdruk Miili – Maarika Rohi, sulane Jaak – Margus Kesküll, voorimees – Tarmo Amer, vahimees Kompa – Raivo Nurmsalu, trükipoiss – Ott Andre, vallavanem Volmer Vommi tütred: Emilie – Ingrid Nurmsalu, Amalie – Esta Nurmsalu, Eulalie – Riina Nurmsalu ja Natalie – Piret Kütt. Massistseenides tegi kaasa ka lavastaja Andres Napp.

Eelmine artikkelAnija vallas põles kuur
Järgmine artikkelIda-Harjust käis peol ligi 700 lauljat-tantsijat