RAUL VALGISTE hakkas Kuusalu vabatahtlikuks filmikroonikuks

3153
RAUL VALGISTE tõdeb, et mida enam filmimaailmaga kokku puutub, seda suurem soov on omada paremat tehnikat ja õppida oskusi juurde.

Kuusalu Soojuse endine juht postitab internetti kohalikest sündmustest videoid.

Tänavustel suurematel ettevõtmistel Kuusalu vallas on reeglina olnud näha, kuidas vallavolikogu liige Raul Valgiste liigub ringi filmikaameraga, filmib ja intervjueerib. Ning mõne aja pärast paneb ta Facebookis Kuusalu Kuulutajasse taas lingi – on internetikeskkonda Vimeo.com laadinud hiljutise sündmuse kohta kokkumonteeritud filmi koos selgitavate tekstidega. Neid linke jagatakse, filmiklippidel on sadu vaatajaid.
Kokku on Raul Valgiste avaldanud praeguseks 42 filmiklippi. Tema tehtud esimene video kajastas mailaata Kuusalus. Viimane on välja pandud paar päeva tagasi, ligi pooletunnises filmis näeb Kuusalu keskkoolis oktoobri lõpus 11. klassi korraldatud aastapäevaballi ning seal esitatud etendust „Tulilinnu hüüd“, mille noored ise kirjutasid, lavastasid, mängisid.

Kogukonnakroonikute kursused
Filmimisega hakkas Raul Valgiste tegelema kaheksa kuud tagasi, kui läks staažika režissööri Jüri Tallinna kroonikasüžeede loomise koolitusele, mis toimus Kolgas. Jüri Tallinn on valitud Kuusalu valla 2016. aasta kroonikafilmi tegijaks ning koos sellega käivitas ta kohalikele huvilistele filmikoolituse.
Raul Valgiste: „Et sattusin koolitusele, on peasüüdlane mu abikaasa Agnes Valgiste. Ta tegeleb genealoogiaga, kogub fotosid ja elulugusid ning plaan oli hakata salvestama mälestusi. Agnes kutsus mind kaasa, sellest sain filmipisiku. Filmin neid üritusi, mis pakuvad huvi ja kuhu läheksin muidu ka. Samas on see hobi, millega saan teistele kasulik olla. Viimasel ajal on hakatud mind filmima kutsuma, käisin üles võtmas Anija mõisas Pärtlipäeva laata ja Jõelähtme vallas mõisamängu. Viimasel kahel nädalavahetusel olen olnud seotud Kuusalurahva Teatri teatrimaratoni filmimisega, mind paluti appi jäädvustama.“
Nüüdseks tõdeb hobifilmimees, et kohapealne filmimine on kogu selle tegevuse juures üks lihtsamaid. Et kahetunnisest või pikemast salvestusest kokku panna kümnekonna minuti pikkune või lühemgi film, võtab aega 40-50 tundi. Montaažile on kulunud nädalavahetused, õhtu- ja öötunnid. Monteerimist ootavad veel paarkümmend salvestust ja neid tuleb juurde.
Kõige värskemad kaadrid on üles võetud selle nädala esmaspäevast, kui Raul Valgiste käis koos tütre Emiliaga Tallinnas ETV hommikusaates „Terevisioon“. Emilia Valgiste rääkis saates, kuidas on kahel korral osalenud VeniVidiVici projekti vahendusel õpilasvahetuses – olnud nädal aega Leisi ja Noarootsi koolis.
Üks viimaseid filme on Raul Valgistel Vimeo.com keskkonnas sellest, kuidas hiljuti toimus Kuusalu spordikeskuses Tallinna rull­uisutajate laager, õpetamas käis 11kordne maailmameister rull-iluuisutamises Patrick Veneruzzi.
Raul Valgiste kirjeldab, et käis spordikeskuses ujumas, nägi rull­uisutajaid ja kasutas võimalust, et tippsportlase külaskäik üles võtta. Rull-iluuisutajad on Kuusalu spordikeskuses treeninud tihti, nende juhendaja kiidab videos spordikeskuse väga head saali, toredaid töötajaid ja ilusat loodust.

Ujumiskilomeetrite võistluse võitja
Kuusalu spordikeskuses asuvas ujulas on Raul Valgiste sagedane külaline. Ta võitis mullu oktoobrist novembri lõpuni kestnud ujumiskilomeetrite kogumise võistluse 118 kilomeetriga, abikaasa Agnes oli naistest parim 107 kilomeetriga. Tuleval neljapäeval, 1. detsembril algab võistlus taas, seekord kestab kolm kuud, kuni veebruari lõpuni.
„Võtame kogu perega kindlasti osa. Korraga ujun kaks kuni kolm kilomeetrit. Mullune võit tuli tänu sellele, et olin sagedane ujuja. Viimane võistluspäev kujunes eriti pingsaks, siis läksin ujulasse hommikul kella 8 paiku, ära tulin õhtul kella 22 ajal. Appi võtsin massöörina Leo Siemanni, muidu ei oleks suutnud rekordit teha ja päevaga kokku 15 kilomeetrit ujuda,“ kirjeldab Raul Valgiste.
Ta kiidab, et ujumine aitas hooajaga kehakaalust 7-8 kilogrammi alla võtta ja end füüsiliselt vormis hoida. Lisaks motiveeris teda ka peresisene konkurents.

Koorilaulja, diakon, rahvakohtunik
Raul Valgiste jõuab peale filmimise ja ujumas käimise veel Kuusalu meeskoori proovidesse, osaleb abikaasa juhitava Ida-Harju Invaühingu tegemistes, on Valkla baptistikoguduse juhatuse esimees ja diakon, aastaid olnud ka Eesti Evangeelsete Üliõpilaste Ühenduse juhatuses, Kuusalu vallavolikogus juhib kahte komisjoni.
Eelmisel aastal esitas volikogu teda Harju maakohtu rahvakohtuniku kandidaadiks, ta osutus valituks ning osaleb Dikajevi protsessis, käib kohtus kolmel korral nädalas, päevad on kujunenud pikaks. „Olen selles protsessis asendusrahvakohtunik, aga pean pidevalt kohal olema. Kuna olen jätkanud õigusteaduse õpinguid Tartu Ülikooli sotsiaalteaduskonnas, siis on sellise protsessi seestpoolt nägemine väga kasulik,“ lausub Raul Valgiste, kes on varasemalt lõpetanud sama teaduskonna politoloogia eriala. Lisaks on ta varem õppinud Tallinna Tehnikaülikoolis ärikorraldust ning Kõrgema Usuteadusliku Seminari Oleviste Piiblikoolis usuteadust.
Tööalaselt koordineerib ta projektijuhina praegu vee- ja keskkonnaprojekte, ent tuleviku kohta sõnab, et ei teagi, kas otsustada õigusteaduste valdkonna kasuks või valida hoopis kroonikafilmide tegemine. Viimase kohta lausub veel, et videoklipi kokkulõikamine on loominguliselt väga paeluv – tuleb otsustada, millega alustada, kuidas järjestada ning tunnetada, mismoodi kõik kokku vaatajale mõjub.

Eelmine artikkelKOPi toetused Anija, Aegviidu, Kuusalu ja Raasiku valda
Järgmine artikkelKehra neiud olid õpilaste arhitektuurikonkursil edukad