President külastas Käsmu merepäästeõppust

4341

Käsmu Vabatahtlik Merepäästeühing juhtis reedel, 3. juunil treeninguid Käsmu ja Eru lahes ning Mohni saare ümbruses.

MTÜ Käsmu Vabatahtlik Merepäästeühing loodi paar aastat tagasi seoses ELi riigipiire ületava programmi INTERREG IV pilootprojektiga „Vabatahtlik merepääste“ ehk VOMARE (Voluntary Maritime Rescue). Aastatel 2007-2011 rahastatakse projekti Eestis kokku miljoni euro ehk 15 miljoni krooniga.
Projekti juhib MTÜ Eesti Vabatahtlik Mere- ja Järvepääste, mille juhatusse kuulub ka Kuusalu vallavalitsuse liige ning Käsmu Vabatahtliku Merepääste­ühingu ellukutsuja Madis Praks. Projektijuht on Ene Kalmus.

Projekti käigus on saanud Käsmu, Toila, Mustvee ja Lohusuu vabatahtlikud mere- ja järvepäästeühingud kaasaegsed päästepaadid koos vajamineva varustusega. Nelja aasta jooksul on toimunud mitmeid koolitusi ja treeninguid, pääste-MTÜdes on nüüd atesteeritud mere- ja järvepääste koolitajad. Möödunud laupäeval korraldatud õppus oli projekti üks lõpuüritusi.

MTÜsse Käsmu Vabatahtlik Merepäästeühing kuulub 7 meest-naist. MTÜ juhatuse esimees on ASi Loksa Laevatehas peaenergeetik Haivo Laulik, ühingusse kuuluvad veel Vihasoo lasteaia-algkooli õpetaja Tiina Laulik, Kalle Jüriska, Reet Sild, Egon Tamm ja Tarmo Vahersalu, Võsu päästekomandost Robert Aasa.

Osales üle 70 inimese
Merepäästeõppusel tegid kaasa Viimsi, Mustvee, Toila, Pärnu, Võrtsjärve, Saadjärve ja Lohusuu vabatahtlikud päästjad koos oma paatide ja varustusega. Kolga vabatahtlikust tuletõrjeühingust osalesid Jüri Kaljurand ja Riho Jurjev. Kohal olid Soome Merepäästeseltsi päästelaev Aktia ja Eesti piirivalvelaev Kõu.

Käsmu meremuuseumi õuel toimusid töötoad, kus õpetati esmaabi andmist, pinnalt päästmist, tutvustati merepäästevahendeid. Pinnaltpäästmist õpetasid Mehis Luus Toilast ja Madis Praks.

Lavastatud paadiõnnetused
Mereõppust juhtis Haivo Laulik. Õppus algas laupäeva hommikul kell 10. Samal ajal pidi saabuma EV president Toomas Hendrik Ilves. President külastas Vaindlo saart ning jõudis sealt piirivalvelaevaga Käsmu kella 11 paiku. Presidendile tehti väike demonstratsioonesinemine, ta tutvus õpitubadega ning kiitis vabatahtlikke.

President andis merepäästja koolitaja tunnistuse Madis Praksile, kes ei saanud osaleda varasemal üleandmisel.

Madis Praks: „Selgus, et president on ka ise väljaõppinud vetelpäästja ning koolitusinstruktor.“

Toomas Hendrik Ilves sõitis edasi Vihula ja Palmse mõisa. Pärast tema lahkumist algas mereõppus.

Haivo Laulik: „Oleme igat pidi saanud õpetust ning nüüd kogunesime üle Eesti Käsmu, et proovida neid oskusi, mida meile on õpetatud. Harjutasime navigeerimist merel, paadijuhtimist, otsingut, lähenemist kaldale, esmaabi andmist. Kolm inimest mängisid kannatanuid, lavastasime nendega olukorrad, mida tuli lahendada.“

Üks meestest mängis paadisõitjat, kes oli kokku põrganud palgiga. Mohni saarel kujutas teine külastajat, kel tekkis suhkruhaiguse hoog, tuli anda esmaabi, transportida.

Siis saabus uus väljakutse, et mere peal Kuradisaare otsas on paat läinud ümber, kannatanud tuli päästa.

Haivo Laulik lisas, et kõik toimus paraja tuulega: „Vabatahtlikud said oma ülesannetega hästi hakkama. Tõrkeid tekkis sidepidamises. Mina juhatasin treeningut piirivalvelaevalt.“

Kolga vabatahtlike pritsimeeste juht Jüri Kaljurand: „Meil vedas, käisime piirivalvekaatriga vaatlejatena mereõppusel. Oli, mida vaadata. Meie vabatahtlikel merepäästjatel on võimas varustus, nad olid hingega asja juures.“

Kolga lahele oma päästeüksus
Madis Praks ütles, et edaspidi on kavas asutada ka Kolga lahe juurde oma merepäästeüksus: „Kavatseme teha tihedat koostööd Kolga pritsumeestega, kuna nad on kogenud päästjad.“

Jüri Kaljurand lisas, et vaja on mõelda, kustkohast saada varustuse jaoks raha, ning koolitada laevajuhid: „Kui paat olemas, küll siis huvilisi koguneb.“

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Kiiu alevikus
Järgmine artikkelHarju maavanem ÜLLE RAJASALU külastas Raasiku valda